Jak wynajać magazyn?

Czy wynajęcie magazynu jest trudne? Jeśli tylko określimy potrzeby naszej firmy, lokalizację i znajdziemy odpowiedni magazyn, to sam proces wynajmowania nie różni się od najmu mieszkania czy domu. Magazyny do wynajęcia można znaleźć jak każdą inną nieruchomość – w ogłoszeniach internetowych, umówić się z właścicielem na wizję lokalną, negocjować cenę i terminy najmu.
Pamiętać jednak trzeba, że wynajem magazynu wiąże się z podpisaniem umowy na kilka lat, bo sam magazyn nie tylko wymaga od właściciela sporej inwestycji, ale także dostosowania przestrzeni do indywidualnych potrzeb konkretnej firmy, zainteresowanej najmem. Zwykle minimalny okres najmu to 3 lata, ale większość umów podpisywana jest na okres 5 lub 7 lat. W przypadku, kiedy właściciel magazynu na wynajem musiał dokonać znacznej przebudowy magazynu (BTS, czyli built-to-suite) może żądać umowy na lat minimum 10. Dlatego też, zanim wynajmiemy magazyn warto na spokojnie rozważyć, czy lokalizacja, rodzaj magazynu i jego powierzchnia będzie odpowiadać wymogom naszej działalności.

Zwykle magazyny na wynajem dzielą się na strefę magazynową i biurową. Często też firmy posiadające magazyny pod wynajem oferują zamknięte magazyny, które są ogrodzone, zabezpieczone całodobową ochroną oraz monitoringiem. Najemca może dostosować magazyn zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz do swojej działalności. Magazyny posiadają oświetlenie oraz ogrzewanie (zwykle gazowe).

Podstawowym kosztem korzystania z wynajętego magazynu jest oczywiście czynsz. Zwykle płacony jest co miesiąc albo na rok z góry. Stawki różnią się w zależności od wielkości powierzchni magazynu, jego lokalizacji i innych, często bardzo indywidualnych czynników. Do opłat należy też doliczyć koszty serwisu sprzątającego, ochrony, ale też wody i energii, a nawet podatku od nieruchomości, ubezpieczenia czy ewentualnych napraw związanych z konserwacją budynku. O ile czynsz jest stały, o tyle pozostałe koszty zależą od aktualnych cen rynkowych. Nie mniej jednak wciąż wynajęcie magazynu jest tańsze, niż jego budowa.