Własny magazyn vs outsourcing

Nowoczesne firmy, które muszą być wyposażone w magazyn, albo szukają magazynu na sprzedaż, albo zastanawiają się nad wynajęciem firmy, która będzie składować produkty i je dystrybuować. Oba rozwiązania mają jednak pewne plusy i minusy, które warto rozważyć, zanim poszukamy magazynu na sprzedaż, albo zdecydujemy się na outsourcing.
Magazyn musi spełniać zawsze szereg wymogów. Często zależy nam na tym, by był bezpieczny, czyli żeby posiadał monitoring oraz ochronę, albo był dostosowany do produktów, które łatwo się psują. Na przykład, aby przechowywać żywność magazyn musi mieć wdrożone odpowiednie systemy zapewniające bezpieczeństwo produktom spożywczym. Nie mogą one bowiem zostać zanieczyszczone czy skażone w procesie składowania lub dystrybucji. Ale zlecenie przechowywania i przewożenia firmie zewnętrznej także nie zwalnia nas od sprawdzenia, czy działa ona zgodnie z normami ISO i ma odpowiednie certyfikaty.
Pamiętajmy o to, by poszukiwać nowoczesnych magazynów na sprzedaż, które pozwalają na magazynowanie dużej ilości towaru na proporcjonalnie niewielkim metrażu. Także warto wziąć pod uwagę to, że coraz częściej wszelka kontrola magazynowanych produktów nie odbywa się już ręcznie, ale za pomocą systemów automatycznych, dzięki którym osoba odpowiedzialna ma stały wgląd w stan towarów. Takimi systemami posługujemy się za pomocą systemów komputerowych, które są co prawda dostosowywane do potrzeb danego magazynu, ale jednocześnie zautomatyzowanie i nowoczesność budynku i hali magazynowej jest odpowiednio przystosowana do nowoczesnych systemów.
Zarówno w przypadku korzystania z firmy zewnętrznej, jak i w przypadku szukania magazynu na sprzedaż, zawsze trzeba zwracać uwagę na lokalizację danego magazynu. Na szczęściej większość nowoczesnych firm oferujących magazyny na sprzedaż, buduje całe centra logistyczne blisko dużych miast i głównych węzłów komunikacyjnych.
Reasumując, zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą sposobu magazynowania, należy się zastanowić jakie są koszty. Często małe firmy decydują się na tańszy outsourcing, jednak z czasem, gdy pojawiają się na koncie większe pieniądze, można poszukać własnego magazynu na sprzedaż i zainwestować w budynek, który pozwala na niezależność od kontrahentów.